Outdoor Sectional Sofa for Patio, L-Shaped Veranda Couch
Design your outdoor space with this modern L-shaped veranda couch, a stylish sectional sofa for patios, porches, and garden areas. Write to us for order.
-
Free worldwide shipping
- Special 5% discount on first purchase. (Please request a discount coupon)
$5,240.00
Available on backorder
Available on backorder
Product details
| Color | Brown, Green |
|---|---|
| Fabric Type | Microfiber Woven |
| Cleaning Type | Wipeable |
| Depth | 37″ (95cm) |
| Height | 16″ (40 cm), 8″ (20 cm) |
| Sectional Size | 37″ (95cm) |
| Materials | Fabric, Fiberfill, Foam, Wooden |
| Cushion Piping Stitching | Hand-Sewn |
| Wooden Support | With Wooden Support |
| Is Customizable? | Yes |
| Number of Sections | 4 Sections |
| Set Style | L-Shaped |
| Use Type | Indoor, Outdoor |
| Warranty | 36 Month |
Description
You can design this modular sofa set for every room. You can use it indoors or outdoors. You can use it as a double-decker or single-decker. Thus, you can determine the height that you will be most comfortable with.
The cushions are hand-sewn. If you examine them carefully, you will see that the curves on the cushions add a different atmosphere to the product.
You can choose fabric in different colors and patterns. Colors can be seen in 10% different tones on the digital screen.
Click for fabric selection: sofasia.com/fabric
Since the seat sponge is of high quality, you can use it for years without deformation. On the other hand, thanks to the wooden back support, there is no need for the seats to lean against the wall.
You can also contact us for special fabric colors and special seat dimensions. We recommend that you examine the fabric patterns from the fabric tab in the menu.
Handmade in Turkey
You can view all our floor seat models on this page:sofasia.com/floor-sofas
Order Processing: 1-2 business days. Order confirmation and production preparation (may take longer if there is customization in modular products).
Production (Custom Builds): 5-10 business days.
Shipping: 4-8 business days.
Total Delivery Time: 8-17 business days. Total estimate. Varies by location
Shipping Company: UPS, DHL or Fedex Company
Customs duty: Varies by country. Please ask us when ordering. (For example: maximum 5-10% for the USA)
Click for the return policy.



1 review for Outdoor Sectional Sofa for Patio, L-Shaped Veranda Couch
Clear filters