Green Tatami Floor Sofa L Shaped Sectional
Green tatami floor sofa in L-shaped design. Low seating, modern style, and perfect for relaxed living spaces and minimalist interiors.
(Please do not forget to write the code of the fabric you choose from the fabric menu in the order note.)
-
Free worldwide shipping
- Special 5% discount on first purchase. (Please request a discount coupon)
$280.00 – $1,180.00Price range: $280.00 through $1,180.00
Product details
| Color | Green |
|---|---|
| Depth | 27″ (70cm) |
| Sectional Size | 37″ (95cm) |
| Height | 8″ (20 cm) |
| Cushion Piping Stitching | Machine-Sewn |
| Materials | Fabric, Fiberfill, Foam, Zipper |
| Use Type | Indoor |
| Wooden Support | Without Wooden Support |
| Number of Sections | 1 Section, 2 Sections, 4 Sections |
| Fabric Type | Linen Style |
| Cleaning Type | Washable |
| Is Customizable? | Yes |
| Set Style | Floor sofa, L-Shaped |
| Warranty | 36 Month |
Description
Tatami-style floor sofas offer a modern, low-slung seating solution.
Inspired by Japanese tatami style. Green fabric creates a bright and airy room look.
Comfortable and supportive cushions are 20 centimeters (8 inches) thick.
Provides the perfect comfort for relaxing or unwinding.
Ideal for interiors that love minimalist style.
Low in space and takes up little room.
Thanks to its modular structure, it offers unique room designs. It can also be easily placed in any area.
Those who want to add a calm and natural style to their room can contact us immediately. We are just a WhatsApp message away.

You can choose fabric in different colors and patterns. Colors can be seen in 10% different tones on the digital screen.
Click for fabric selection: sofasia.com/fabric
Green L-shaped Floor Corner Sofa Sizes:
Floor cushion (20x70x95 cm)
Back cushion (150x40x95)
Handmade in Turkey
You can view all our floor seat models on this page:sofasia.com/floor-sofas
Order Processing: 1-2 business days. Order confirmation and production preparation (may take longer if there is customization in modular products).
Production (Custom Builds): 5-10 business days.
Shipping: 4-8 business days.
Total Delivery Time: 8-14 business days. Total estimate. Varies by location
Customs duty: Varies by country. Please ask us when ordering. (For example: maximum 5-10% for the USA)
Click for the return policy.


1 review for Green Tatami Floor Sofa L Shaped Sectional
Clear filtersThere are no reviews yet.