Custom Size Blue Furniture Sectional Couch
Blue Furniture Sectional Couch on sale. Personalized, special color, special size L Corner floor sofa set sale. 55-MB70
(Please do not forget to write the fabrics you choose in the order notes.)
The price excludes shipping.
$1,100.00 – $1,700.00Price range: $1,100.00 through $1,700.00
Product details
| Cleaning Type | Wipeable |
|---|---|
| Color | Blue |
| Depth | 27″ (70cm) |
| Fabric Type | Microfiber Woven |
| Height | 16″ (40 cm), 8″ (20 cm) |
| Materials | Button, Fabric, Fiberfill, Foam, Zipper |
| Number of Sections | 4 Sections |
| Sectional Size | 37″ (95cm) |
| Cushion Piping Stitching | Machine-Sewn |
| Use Type | Indoor |
| Warranty | 36 Month |
| Wooden Support | Without Wooden Support |
Description
Blue Furniture Sectional Couch on sale. Personalized, special color, special size L shaped floor cushion seating.
With its L-shaped corner design and blue color (or a custom color of your choice), it will complement any corner of your home. Its medium-soft texture offers a comfortable seating experience. Thanks to its 32-density foam, we guarantee long-lasting use. Its 55 cm seating area and modular structure create a comfortable resting area for your family and guests. Complete the decor of your home, office, balcony, garden, or terrace with this modular L-shaped corner sofa.
Custom size blue L corner couch:
Blue floor sofa set details
12 seat cushions 8x28x37 inches
3 back cushions 6x15x37 inches
2 throw pillows 14×14 inches
The product has a modular structure. You can design it as you wish.
✨ Foam quality is 32 density, medium soft.
✨ The fabric is microfiber weave.
You can contact us for different color preference. Colors can be seen in 10% different tones on the digital screen.
Click for fabric selection: sofasia.com/fabric
There are no exchanges or returns on delivered products. Please pay attention to all the details when ordering.
Click for large round ben bag couch:
sofasia.com/product/giant-round-bean-bag-chair/
It may take 15-40 days for products to be made and shipped. Please ask deadline when ordering.



1 review for Custom Size Blue Furniture Sectional Couch
Clear filtersThere are no reviews yet.