U Shaped Wooden Platform Couch, Blue Velvet Sectional Sofa
Our U-shaped wooden platform couch model is now on sale. Send us your custom measurements and we’ll create your blue velvet sectional couch order.
(Please do not forget to write the fabrics you choose in the order notes.)
-
Free worldwide shipping
- Special 5% discount on first purchase. (Please request a discount coupon)
$1,300.00 – $2,000.00Price range: $1,300.00 through $2,000.00
Product details
| Wooden Platform | With wooden, Without wooden |
|---|---|
| Sectional Size | 37″ (95cm) |
| Height | 10″ (25 cm) |
| Depth | 27″ (70cm) |
| Cleaning Type | Wipeable |
| Fabric Type | Velvet |
| Materials | Fabric, Fiberfill, Foam, Wooden, Zipper |
| Number of Sections | 5 Sections |
| Set Style | U-Shaped |
| Cushion Piping Stitching | Machine-Sewn |
| Use Type | Indoor |
| Is Customizable? | Yes |
| Wooden Support | Without Wooden Support |
| Warranty | 36 Month |
Description
U Shaped Wooden Platform Couch
Add a touch of sophistication to your living room with our U-shaped wooden platform couch! Create a unique room design with our petrol blue velvet sectional couch. Crafted from premium, medium-soft foam, this blue floor sofa will add a unique touch to your living space. We recommend exploring all of our U-shaped and L-shaped floor sofas designed for living rooms, allowing you to choose the perfect option for your style.
The product has a modular structure. You can design it as you wish.
✨ Sponge quality is 32 density, medium soft.
✨ The fabric velvet
Please write to us for your special size orders.
You can choose unpatterned fabrics from the color chart. Colors can be seen in 5% different tones on the digital screen.
Click to for Green Corner Sofa in The Floor sofasia.com/product/green-corner-sofa-in-the-floor/
Handmade in Turkey
You can view all our floor seat models on this page: sofasia.com/floor-sofas
Order Processing: 1-2 business days. Order confirmation and production preparation (may take longer if there is customization in modular products).
Production (Custom Builds): 5-10 business days.
Shipping: 4-8 business days.
Total Delivery Time: 8-17 business days. Total estimate. Varies by location
Customs duty: Varies by country. Please ask us when ordering. (For example: maximum 5-10% for the USA)
Click for the return policy.



1 review for U Shaped Wooden Platform Couch, Blue Velvet Sectional Sofa
Clear filters