Low Seating Sofa, Large Floor Cushions For Adults
Gray color low seating sofa with back support for adults, which we designed to relieve the tiredness of the day and relax, is produced by our company.
(Please do not forget to write the code of the fabric you choose from the fabric menu in the order note.)
-
Free worldwide shipping
- Special 5% discount on first purchase. (Please request a discount coupon)
$550.00
Available on backorder
Available on backorder
Product details
| Cleaning Type | Wipeable |
|---|---|
| Color | Gray |
| Depth | 37″ (95cm) |
| Height | 8″ (20 cm) |
| Sectional Size | 37″ (95cm) |
| Fabric Type | Microfiber Woven |
| Materials | Button, Fabric, Fiberfill, Foam, Wooden, Zipper |
| Number of Sections | 1 Section |
| Set Style | Sofa style |
| Cushion Piping Stitching | Machine-Sewn |
| Use Type | Indoor |
| Wooden Support | With Wooden Support |
| Is Customizable? | Yes |
| Warranty | 36 Month |
Description
The low seating sofa for adults, manufactured by Sofasia, offers a very comfortable seating experience with its high-quality, medium-firm foam and wooden backrest. The large gray floor cushions will complement your room’s decor. The 95×95 cm cushions are spacious and suitable for both lounging and entertaining guests. We offer home delivery to all countries.
You can contact us for different color preferences.

Pieces and sizes
1 Floor cushion ( 7,8 x 37,5 x 37,5 inches or 20x95x95 cm )
1 Back cushion (15,7 x 13.7 x 37.4 inches or 40x35x90 cm)
- Covers include their 28-32 dansity qualty foam filling inserts
- Beautiful texture and quality velvet fabric
- Comfortable for sit or sleep on
- Top-quality finish
- Excellent for homes, garden, offices, hotels, cafeterias, etc.
- Long-lasting material. Various pattern and color
Click for other floor cushions:
sofasia.com/product/floor-cushion-with-back

Handmade in Turkey
You can view all our floor seat models on this page:sofasia.com/floor-sofas
Order Processing: 1-2 business days. Order confirmation and production preparation (may take longer if there is customization in modular products).
Production (Custom Builds): 5-10 business days.
Shipping: 4-8 business days.
Total Delivery Time: 8-17 business days. Total estimate. Varies by location
Shipping Company: UPS, DHL or Fedex Company
Customs duty: Varies by country. Please ask us when ordering. (For example: maximum 5-10% for the USA)
Click for the return policy.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.