Floor Seating Cushions With Back Support, Orange Low Sofa
Floor seating cushions with back support and low height sofa made of durable and long-lasting materials.
(Please do not forget to write the code of the fabric you choose from the fabric menu in the order note.)
-
Free worldwide shipping
- Special 5% discount on first purchase. (Please request a discount coupon)
$1,000.00
Available on backorder
Available on backorder
Product details
| Cleaning Type | Wipeable |
|---|---|
| Color | Green, Orange, Red |
| Depth | 27″ (70cm) |
| Height | 8″ (20 cm) |
| Sectional Size | 37″ (95cm) |
| Fabric Type | Microfiber Woven |
| Materials | Button, Fabric, Fiberfill, Foam, Wooden, Zipper |
| Set Style | L-Shaped, Sofa style |
| Cushion Piping Stitching | Machine-Sewn |
| Use Type | Indoor, Outdoor |
| Wooden Support | With Wooden Support |
| Is Customizable? | Yes |
| Number of Sections | 3 Sections |
| Warranty | 36 Month |
Description
Floor seating cushions with back support, made of durable and long-lasting materials. Convenient and comfortable session thanks to back support. Ideal for sitting and lying down. It has a modular feature. Determine the home design yourself. Contact us for different colors.
You can contact us for different color preference. Colors can be seen in 10% different tones on the digital screen.
Click for fabric selection: sofasia.com/fabric

3 Floor cushion ( 7,8 x 37,5 x 37,5 inches or 20x95x95 cm )
2 Back cushion (15,7 x 13.7 x 37.4 inches or 40x35x90 cm)
- Covers include their 32 dansity qualty foam filling inserts
- Beautiful texture and quality velvet fabric
- Comfortable for sit or sleep on
- Top-quality finish
- Excellent for homes, garden, offices, hotels, cafeterias, etc.
- Long-lasting material. Various pattern and color
Click to view our floor sofas: sofasia.com/floor-sofas
You can view all our floor seat models on this page: sofasia.com/floor-sofas
Handmade in Turkey
You can view all our floor seat models on this page:sofasia.com/floor-sofas
Order Processing: 1-2 business days. Order confirmation and production preparation (may take longer if there is customization in modular products).
Production (Custom Builds): 5-10 business days.
Shipping: 4-8 business days.
Total Delivery Time: 8-17 business days. Total estimate. Varies by location
Shipping Company: UPS, DHL or Fedex Company
Customs duty: Varies by country. Please ask us when ordering. (For example: maximum 5-10% for the USA)
Click for the return policy.



1 review for Floor Seating Cushions With Back Support, Orange Low Sofa
Clear filters